Sposobem na zażegnanie kryzysu finansowego przez przedsiębiorstwo może być zaciągnięcie u kontrahentów biznesowych kredytu kupieckiego. Czy takie rozwiązanie jest wolne od wad? Z jakimi kosztami jest ono związane?
Kredyt kupiecki pozwala na nabycie towarów bez konieczności natychmiastowej zapłaty za nie.
Kredyt kupiecki to dwustronne porozumienie, w którym zyskuje zarówno sprzedający - renomę rynkową i przewagę konkurencyjną, jak i nabywca - odroczony termin płatności.
Kredyt kupiecki wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest produktem bankowym. Jest to umowa zawierana pomiędzy dwoma przedsiębiorcami - nabywcą i sprzedawcą towarów lub usług. Nazywany bywa także kredytem towarowym lub handlowym i jest porozumieniem, nieuregulowanym bezpośrednio przepisami prawa. Niemniej, to często wykorzystywana praktyka gospodarcza, która pozwala ustrzec się powstawania zatorów płatniczych oraz kłopotów finansowych, mogących doprowadzić firmę na skraj bankructwa.
Zawierając umowę kredytu kupieckiego jedna ze stron będąca nabywcą zobowiązuje się do zapłaty za dostarczone towary w ściśle określonym terminie w przyszłości, zaś sprzedawca towaru przystaje na taką propozycję.
Kredyt kupiecki na ogół jest umową krótkoterminową, obejmującą od 2 do 4 tygodni czasu, która stanowi alternatywę dla tradycyjnego kredytu bankowego.
Kredyt tego rodzaju polega w praktyce na odroczenie terminu płatności. Najczęściej podstawą udzielenia takiego zobowiązania jest nie umowa kredytowa, ale faktura wystawiona przez sprzedającego z odpowiednio długim terminem przeznaczonym na zapłatę.
Zalety rozwiązania
Zaciągnięcie kredytu kupieckiego pozwala na nabywanie towarów od kontrahentów bez konieczności natychmiastowej zapłaty za nie. Jeśli więc przedsiębiorcy brakuje w danym momencie środków finansowych na zakup niezbędnych np. do produkcji towarów, może je i tak nabyć. Z perspektywy sprzedającego towary kredyt kupiecki również jest korzystny, ponieważ pozwala na budowanie pozytywnych relacji z odbiorcami i powiększanie własnego rynku zbytu. Utrzymywanie odroczonych terminów płatności to profit, którym mogą kierować się kontrahenci przy wyborze dostawcy określonych towarów, dzięki czemu zwiększa się przewaga konkurencyjna na rynku danego sprzedawcy.
Kredyt kupiecki jest realną alternatywą dla kredytów gotówkowych i obrotowych udzielanych przez banki.
Ma to związek z tym, że udzielany jest szybko i sprawnie, przy dopełnieniu minimum formalności przez kredytobiorcę. Osoby zaciągające taki kredyt nie muszą legitymować się określonym stażem rynkowym i odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, dlatego kredyt kupiecki dostępny jest także dla małych, początkujących przedsiębiorstw.
Wady kredytu kupieckiego
Największym ryzykiem związanym z kredytem kupieckim jest bankructwo kredytobiorcy. Niewypłacalność nabywcy towarów z odroczonym terminem płatności może spowodować problemy finansowe sprzedającego, który sam może stracić swoją płynność. Sprzedający ma również obowiązek monitorowania stanu zadłużeń na bieżąco, aby w odpowiednich terminach ściągać płatności i zaległości od kontrahentów.