Z dniem 1 stycznia 2018 roku ma wejść w życie nowa ustawa o kosztach komorniczych, która została przyjęta przez polski rząd. Dotychczas kwestie związane z kosztami tego rodzaju były uregulowane w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji.
Komornik nie będzie obciążał opłatą egzekucyjną stron postępowania za egzekucję kosztów komorniczych. Maksymalnie 60 zł wyniesie zaś zaliczka na poczet kosztów wiążących się z doręczeniem korespondencji w danej sprawie.
Po co nowa ustawa?
Celem wprowadzania w życie nowej ustawy dotyczącej wyłącznie kosztów komorniczych, jest wykreowanie w Polsce przejrzystych zasad finansowania systemu egzekucji sądowej. Dzięki niej wprowadzone zostaną także rozwiązania, które zmotywują dłużników do dobrowolnego pokrycia swoich zobowiązań stwierdzonych tytułami egzekucyjnymi.
W projekcie ustawy określono precyzyjnie, w jakich sytuacjach i w jakiej wysokości będą pobierane od płatników koszty komornicze. Sprecyzowano również tryb postępowania w sprawach, których takie koszty dotyczą.
Czym są koszty komornicze?
W zakresie znaczeniowym przyjętym nową ustawą, w kosztach komorniczych mieszczą się wydatki komornika sądowego oraz opłaty komornicze, czyli:
- opłaty egzekucyjne,
- opłaty za przeprowadzenie innego postępowania,
- opłaty za dokonanie innych czynności.
Przy prawomocnym postanowieniu dotyczącym nałożenia na dłużnika kosztów komorniczych, nie potrzeba klauzuli wykonalności. Postanowienie to podlega wykonaniu.
Bez opłaty egzekucyjnej
Nowością w ustawie o kosztach komorniczych jest wskazanie, że za egzekucję kosztów tego rodzaju nie będzie pobierana opłata egzekucyjna. Rozwiązanie to pozwoli na wykluczenie sytuacji, gdy postanowienia dotyczące kosztów należnych, były podstawą rozpoczęcia odrębnych postępowań egzekucyjnych za dodatkową opłatą przed innym komornikiem niż komornik wydający postanowienie.
Komornik otrzyma zwrot wydatków poniesionych w toku prowadzonego postępowania lub w trakcie czynności wskazanych w ustawie. Muszą się one mieścić w zamkniętym, ustawowym katalogu wydatków ponoszonych przez komornika. Wśród nich znajdują się:
- koszty uzyskiwania dokumentów lub informacji koniecznych o prowadzenia postępowania w sprawie,
- koszty doręczenia korespondencji.
Wydatków komorniczych nie stanowią koszty związane z przekazywaniem środków pieniężnych, z wyjątkiem kosztów przekazów pocztowych oraz kosztów wiążących się z przekazywaniem środków pieniężnych za granicę.
Do 60 zł zmniejszono wysokość zaliczki na poczet kosztów związanych z doręczeniem korespondencji w konkretnej sprawie. Stron postępowania nie będą obciążały wydatki związane z przekazywaniem środków pieniężnych.