Tak zwane bankructwo osobiste nierzadko może stanowić pomoc dla osób prywatnych, które nie mają możliwości uregulowania swoich długów. Jakie warunki należy spełnić?
Upadłość konsumencka to możliwość ogłoszenia upadłości przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Zastosowanie ustawy
Dotychczas obowiązująca ustawa Prawo Upadłościowe i Naprawcze, z uwagi na formalizm i obowiązujące przesłanki, nie była szeroko stosowana w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Obecnie jednak, w związku z dostrzeżeniem w rosnącym zadłużeniu Polaków problemu społecznego, na etapie parlamentarnym uzgodniono uaktualnioną treść ustawy, oczekującą na podpis Prezydenta RP i mającą wejść w życie w ciągu trzech miesięcy od tego momentu.
Zmiany na korzyść dłużnika
Zmiany, jakich dokonano w pierwotnie obowiązującym tekście, przemawiają na korzyść dłużników. Nowa regulacja w założeniu ma nieść pomoc wszystkim tym, którzy popadli w długi nie z własnej winy umyślnej bądź rażącego niedbalstwa. W szczególnie określonych przypadkach o upadłość będzie można ubiegać się nawet wtedy, kiedy nie będzie ustalonego planu spłat wierzycieli, co ma być motywowane tak względami humanitarnymi, jak i zasadami słuszności.
Co istotne, plan spłat w założeniu nie powinien przekraczać trzyletniego okresu, co również jest udogodnieniem w stosunku do pięciu, jakie obowiązują obecnie.
Ponadto, będzie możliwe wystąpienie o upadłość w razie istnienia wyłącznie jednego wierzyciela, co stanowi odmienne rozwiązanie niż obecnie obowiązujące. Warto dodać, iż w razie sprzedaży nieruchomości na poczet zaspokojenia wierzycieli, dłużnik otrzyma nie dwunastokrotność, lecz dwudziestoczterokrotność średniego czynszu najmu, celem opłacenia koszów związanych z wynajmem mieszkania.