Na wypadek nagłego spadku napięcia warto posiadać w firmie urządzenie UPS, czyli zasilacz awaryjny, który swobodnie pozwoli pracownikom na trwałe zapisanie efektów swojej pracy na komputerze.
W przypadku awarii sieci energetycznej zasilającej naszą firmę w energię, jeśli pracujemy na komputerach stacjonarnych, a nie laptopach wyposażonych w naładowaną baterię, taka awaria może skończyć się utratą cennych danych.
Takich sytuacji można uniknąć decydując się na zastosowanie zasilacza awaryjnego.
UPS czy poduszka bezpieczeństwa
UPS jest skrótem od angielskiego wyrażenia Uninterruptible Power Supply, które dosłownie oznacza Nieprzerwalne Zasilanie Energią. UPS to zasilacz awaryjny, bezprzewodowy. Na ogół ma on postać niewielkiego urządzenia służącego do utrzymywania zasilania innych urządzeń elektrycznych czy elektronicznych, w przypadku nagłego zaniku czy nieprawidłowych parametrów zasilania sieciowego.
Zasilacz UPS przydatny jest w firmie, w której wykorzystywane są urządzenia elektroniczne, zwłaszcza komputery, których nagłe wyłączenie może wywołać ogromne straty cennych danych.
Zasilacze UPS na ogół są dostępne w formie zasilaczy dostarczających jednofazowe napięcie 230V.
Jak działa UPS?
Dbasz o bezpieczeństwo w biurze w każdym wymierze? Zadbaj równiez o bezpieczeństwo w swoim mieszkaniu. Biznes-Firma poleca SKOK »
Zasilacz awaryjny to przenośny, bezprzewodowy akumulator, który podłącza się do urządzenia, np. komputera stacjonarnego. W momencie przerwy czy zakłóceń w dostawie energii elektrycznej, urządzenie zaczyna automatycznie pobierać prąd z akumulatora przez zdefiniowany okres czasu. Czas podtrzymywania napięcia może wynosić od zaledwie kilku minut do nawet kilkudziesięciu godzin, w zależności od pojemności akumulatora i liczby urządzeń, jakie są do niego podłączone.
Bardzo dobrze sprawdza się zasilacz awaryjny UPS w przypadku serwerów, dzięki czemu awaria zasilania nie spowoduje utraty danych znajdujących się na serwerze. Nie zakłóci to również pracy np. serwisu internetowego.
Inną funkcją UPS jest sygnalizowanie zakłóceń w przesyłaniu energii elektrycznej. W takim przypadku UPS funkcjonuje jako system, który alarmuje użytkownika o bieżących problemach.