W przepisach o podatku VAT jasno określone jest, kiedy można wystawić fakturę VAT. Ustawodawca wyraźnie wskazuje też sytuacje, w których można wystawić fakturę korygującą. Anulowanie takiego dokumentu jest pominięte w tych zapisach. W praktyce wykształciła się linia interpretacyjna, która w niektórych sytuacjach pozwala i na takie rozwiązanie.
Sytuacje, w których podatnik może wystawić fakturę korygującą określają § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. Wystawia się ją w przypadku błędu w jakiejkolwiek pozycji faktury, np. cenie lub kwocie podatku. Poza tym, np. w przypadku udzielenia rabatów po wystawieniu faktury, przez podatnika udzielającego zniżki wystawiona zostaje faktura korygująca. Sprzedawca ma obowiązek posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, gdyż stanowi ono podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Jak już wspomniano we wstępie, mimo braku regulacji prawnych anulowanie faktury jest możliwe w niektórych sytuacjach. Za przykłady można podać interpretację Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 11 października nr PP/443-80-1-GK/06 oraz interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 czerwca 2007 r. nr 1461/DCi-II/4407/14-4/07/TM, kiedy zgodnie uznano, że żaden z przepisów ustawy ani rozporządzeń nie przewiduje bezpośrednio możliwości anulowania faktury, jednak w przypadku nie wprowadzenia takich faktur do obrotu prawnego taka sytuacja jest dopuszczalna. O dopuszczeniu do obrotu prawnego mówimy, gdy faktura zostanie doręczona kontrahentowi. W tym momencie pozostaje jedynie możliwość wystawienia faktury korygującej.
Takie stanowisko znajduje odzwierciedlenie w wyrokach sądów - pisze gazeta „Dziennik”. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 grudnia 2000 r. (sygn. akt III SA 1715/99) uznał, iż anulowanie faktury lub rachunku przed wprowadzeniem ich do obrotu prawnego „należy zaaprobować jako praktyczną i realną drogę wycofania się podatnika z błędnego wystawienia dokumentu rozliczeniowego”.