
Osoby bezrobotne uzyskują z Urzędu Pracy wiele form aktywizacji zawodowej. Między innymi w ramach realizowanych przez UP programów z Unii Europejskiej mogą ubiegać się o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Zanim jednak do tego dojdzie, muszą ustanowić pewne zabezpieczenia osobowe lub rzeczowe. Jakie?
Dofinansowanie podjęcia działalności z Urzędu Pracy musi być zabezpieczone, a urzędy preferują przy tym poręczenie cywilne, co najmniej dwóch osób uzyskujących odpowiednio wysokie dochody.
Obowiązkowy element wniosku o dotację
Jeśli bezrobotny chce ubiegać się o uzyskanie środków finansowych na założenie działalności gospodarczej, musi wnioskować o nie w Urzędzie Pracy. Konieczne jest przy tym posiadanie statusu bezrobotnego oraz złożenie odpowiedniego biznes planu całego przedsięwzięcia, w którym zawarty zostanie opis planowanej działalności. Należy złożyć też szczegółową specyfikację wydatków wraz z uzasadnieniem, opisać swoje kwalifikacje i prognozy na przyszłość dla swojej działalności. Urząd wymaga również wskazania proponowanej formy zabezpieczenia przyznanych środków na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba ich zwrotu. Urząd musi zyskać pewność, że przyznana dotacja zostanie zwrócona przez bezrobotnego, w przypadku gdy doszłoby do zerwania umowy.
Jakie formy zabezpieczenia akceptują urzędy?
Urząd pracy może zaakceptować różne formy zabezpieczeń przyznanych środków na otwarcie własnej firmy. Wśród nich znajdują się:
- poręczenie cywilne (dwóch osób),
- weksel z poręczeniem wekslowym, tak zwany awal,
- blokada środków zgromadzonych na rachunku bankowym beneficjenta,
- akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika,
- gwarancja bankowa,
- zastaw na rzeczach lub prawach.
Zdarza się, że jedna z form zabezpieczenia jest bardziej preferowana niż inne, a urząd może odrzucić wybraną przez kandydata i narzucić wybór odmiennej. Najlepiej więc wcześniej dowiedzieć się w urzędzie, który sposób na zabezpieczenie środków z urzędu jest preferowany. Z reguły będzie to poręczenie cywilne.
Kto może być poręczycielem w UP?
Poręczenie cywilne jest najczęściej stosowanym zabezpieczeniem przy przyznawaniu dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy. Konieczne jest przy tym pozyskanie dwóch poręczycieli, osiągających odpowiednio wysokie dochody. Muszą oni zawrzeć poręczenie w formie notarialnej lub pisemnie, w siedzibie urzędu pracy, stawiając się wraz z beneficjentem dofinansowania w dniu podpisania umowy. Przy tym poręczycielem nie może być małżonek wnioskodawcy, jeśli w małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej.