
Polska od lat korzysta z bezzwrotnej pomocy przyznawanej przez tzw. Fundusze Norweskie. W 2018 roku otrzyma aż 810 mln euro wsparcia do wykorzystania na działania mające na celu zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Polska jako największy beneficjent Funduszy Norweskich i EOG otrzyma w III edycji tego programu prawie 810 mln euro wsparcia, które rozdysponowane zostanie na różne projekty przez Ministerstwo Rozwoju.
O Funduszach Norweskich
Fundusze Norweskie są tworzone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Obejmują bezzwrotną pomoc finansową, jaka świadczona jest dla kilkunastu państw członkowskich Unii Europejskiej. Między innymi pieniądze z Funduszy Norweskich płyną w kierunku Polski, gdzie są rozdysponowane przez Ministerstwo Rozwoju, zgodnie z polityką funduszy. W zamian za udzieloną pomoc finansową państwo-darczyńca zyskuje wolny dostęp do rynku wewnętrznego Unii, pomimo braku członkostwa w jej strukturach.
Celem Funduszy Norweskich, podobnie jak Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jest:
- przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG,
- wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami oraz państwem beneficjentem.
Polska beneficjentem Funduszy Norweskich
Pod koniec grudnia 2017 roku w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, minister ds. europejskich i EOG Norwegii Marit Berger Rosland oraz ambasador Islandii w Polsce Martin Eyjólfsson, podpisali umowę w sprawie trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG. Zakłada ona przekazanie dla Polski kwoty 810 mln euro.
W ciągu dwóch poprzednich edycji Funduszy Norweskich i EOG Polska pozyskała około 1 mld euro środków finansowych. W drugiej edycji funduszy dofinansowano łącznie około 1300 projektów w latach 2009-2014, a łączna kwota dofinansowania wynosiła 578,1 mln euro.
W III edycji funduszy Norwegia, Liechtenstein i Islandia postanowiły przeznaczyć około 2,8 mld euro na pomoc dla 15 państw członkowskich Unii Europejskiej. Polska jest wśród nich największym beneficjentem, z prawie 810 mln euro wsparcia. Z puli tej będą dofinansowywane:
- badania naukowe (110 mln euro),
- rozwój przedsiębiorczości i innowacje (85 mln euro),
- edukacja (20 mln euro),
- dialog społeczny (6,1 mln euro),
- rozwój lokalny (100 mln euro),
- ochrona środowiska, energia, zmiany klimatu (140 mln euro),
- kultura (75 mln euro),
- społeczeństwo obywatelskie (53 mln euro),
- sprawiedliwość (70 mln euro),
- sprawy wewnętrzne (20 mln euro).
Wszystkie projekty korzystające z dofinansowania Funduszy Norweskich i EOG będą współfinansowane ze środków krajowych.