
Mały ZUS nie można mylić z dotychczasową ulgą dla młodych przedsiębiorców, która pozwala przez pierwsze 24 miesiące działalności płacić niższy, preferencyjny ZUS. „Mały ZUS”, o którym mowa w tytule, jest zupełnie czymś innym i preferencja ta ma trwać przez 36 miesięcy. Kto z niej skorzysta i na czym właściwie ma ona polegać?
Przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych przedsiębiorcy zarabiający mniej niż 63 tys. zł rocznie mogą płacić niższe składki na ZUS w ramach ulgi „mały ZUS”.
Ulga dla małych firm
Od 1 stycznia 2019 roku weszły w życie przepisy umożliwiające korzystanie z tzw. małego ZUS-u. To preferencja adresowana do firm o przychodzie, który nie przekracza 63 tys. zł rocznie. Jeśli spełnia się taki warunek, przedsiębiorca może płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, których wysokość będzie zależna od uzyskanego przychodu.
Warto przy tym podkreślić, że w takim razie składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostanie bez zmian i będzie ją trzeba płacić w pełnej wysokości. Preferencja ta jest propozycją wyłącznie dla obecnych przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.
Przez 36 miesięcy
W przepisach przewidziano, że „mały ZUS” będzie wykorzystywany przez przedsiębiorców uprawnionych do tego przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Problem w tym, że z ulgi „mały ZUS” można było skorzystać wyłącznie na początku roku, dokładnie do 8 stycznia 2019 roku. Przedsiębiorcy chęć wykorzystania ulgi mogli zgłaszać osobiście do ZUS lub wysyłając dokumenty w trybie online. Właściciele firm, którzy mieli swoje konto internetowe na portalu PUE ZUS, mogli wysłać dokumenty niezbędne do skorzystania z małego ZUS za jego pośrednictwem.
Składki nie obniżają się automatycznie, do nowej ulgi trzeba się zgłosić - najpierw konieczne jest wyrejestrowanie się z ZUS z dotychczasowego ubezpieczenia i zgłoszenie z nowymi kodami - zaczynającymi się od 0590 lub 0592.
Preferencyjny ZUS pozostaje w mocy
Fakt wprowadzenia w życie nowej ulgi „mały ZUS” nie powoduje, że przedsiębiorcy nie mogą korzystać z preferencyjnych składek na początku działalności lub z ulgi na start. Każda osoba, która otwiera firmę po raz pierwszy lub po 5-letniej przerwie, ma prawo do niższych składek na ZUS.
Na czym polega „mały ZUS”?
Wprowadzony z początkiem roku „mały ZUS” polega na obniżeniu składek na ubezpieczenia społeczne. Beneficjenci ulgi będą płacić składki na ZUS w wysokości proporcjonalnej do uzyskanego przychodu.