Korekta faktury VAT dokonywana jest zawsze wtedy, gdy na przykład sprzedawca zastosował przy transakcji niewłaściwą stawkę podatku. Czy w takiej samej sytuacji można dokonać korekty paragonu z kasy rejestrującej?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi dopuszcza możliwość, a nawet mówi o konieczności dokonania korekty obrotu w przypadku zaewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży z zawyżoną stawką podatku VAT.
Jak dokonać korekty obrotu na kasie?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie kas rejestrujących, istnieją sposoby korygowania obrotu zaewidencjonowanego przy użyciu kasy rejestrującej. Można tego dokonać w trzech przypadkach:
- przy zwrotach towarów,
- przy uznanych reklamacjach,
- przy oczywistych pomyłkach.
Przy zwracaniu towarów lub ich reklamowaniu mamy do czynienia ze skutkiem w postaci zwrotu całości lub części należności z tytułu sprzedaży. Korekta obrotu jest wówczas wymagana, ale staje się możliwa wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca prowadzi odrębną ewidencję zawierającą dane wymagane przepisami wyżej wymienionego rozporządzenia. Jeśli powodem korekty jest oczywista pomyłka, to podatnik ma obowiązek dołączyć do prowadzonej dodatkowej ewidencji oryginał paragonu dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka. Później powinien zaewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu kasy rejestrującej w prawidłowej wysokości.
Co z zawyżeniem VAT na paragonie?
Zawyżenie stawki podatkowej VAT na paragonie nie mieści się w przypadkach opisanych w rozporządzeniu ministra finansów, które zostało wspomniane powyżej. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi podatnik powinien wówczas jednak dokonać korekty in minus podstawy opodatkowania i podatku należnego. Pociąga ona za sobą konieczność prowadzenia odrębnej ewidencji oraz posiadania dowodów potwierdzających zdarzenie będące przyczyną korekty i kwotę korekty.
Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia zawsze wtedy, gdy podatnik zawyży stawkę VAT na paragonie, a sprzedaż odbywa się na rzecz osób fizycznych i dokumentowana jest wyłącznie paragonem fiskalnym. Korekta sprzedaży musi być dokonana w okresie, w którym nieprawidłowość została udokumentowana i ujęta w ewidencji korekt.
Jednocześnie należy skorygować deklarację VAT-7, w której powstanie zaniżona podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przeciwnym wypadku jeden błąd prowadzi do wadliwości całej księgi prowadzonej przez podatnika.