Podstawą wykonywania działalności gospodarczej w Polsce jest ustawa z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Rządowe Centrum Legislacji informuje jednak, że ustawę czeka nowelizacja i od 1 września 2017 roku zaczną obowiązywać zupełnie nowe przepisy.
Z dniem 1 września 2017 roku zacznie obowiązywać nowe Prawo przedsiębiorców, w którym zapisana jest zasada pewności prawa, która ma chronić przedsiębiorców i podatników przed negatywnymi konsekwencjami zmiany w wykładni przepisów.
Nowe prawo dla przedsiębiorców
Ustawa z 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej jest już mocno przestarzała. Dlatego Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się wszcząć prace nad stworzeniem zupełnie nowej ustawy, która regulowałaby podstawowe zasady wykonywania działalności gospodarczej.
Projekt nowej został opublikowany za pośrednictwem strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji już 13 lutego 2017 roku. Ustawa znalazła się w fazie ustaleń międzyresortowych i konsultacji publicznych.
Ma ona zacząć obowiązywać już z dniem 1 września 2017 roku, a jednym z jej najważniejszych elementów ma być zasada pewności prawa.
Czym jest zasada pewności prawa?
Zasada pewności prawa ma gwarantować wszystkim przedsiębiorcom i podatnikom utrwaloną praktykę interpretacyjną i chronić ich przed negatywnymi konsekwencjami zmiany w wykładni przepisów.
W art. 15 Prawa przedsiębiorców znalazł się zapis, że organ władzy publicznej bez uzasadnionej przyczyny nie może odstąpić od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym.
Organy administracyjne mają dbać jednocześnie o stosowanie prawa z zakresu działalności gospodarczej w konkretnych sytuacjach w sposób jednolity. Ma się to przejawiać w wydawanych przedsiębiorcom interpretacjach indywidualnych oraz w tzw. objaśnieniach, które będą niezbędne dla zapewnienia im pewności prawa.
Art. 36 zaprojektowanej ustawy wskazuje, że przedsiębiorca nie może być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował w praktyce uzyskaną interpretację indywidualną lub objaśnienie prawne, bądź też posiłkował się utrwaloną praktyką interpretacyjną organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej. Nie będzie można nakładać na przedsiębiorców danin publicznych w wysokości wyższej, niż wynika to z uzyskanej interpretacji indywidualnej, objaśnień prawnych, czy utrwalonej praktyki interpretacyjnej.
Pojęcie utrwalonej praktyki interpretacyjnej również zostało określone w Prawie przedsiębiorców - jako urzędowe wyjaśnienia dotyczące zakresu i sposobu stosowania przepisów, w których wynika nakładany na przedsiębiorcę obowiązek uiszczenia daniny lub opłaty publicznej. Mowa tu o wydanych w okresie 12 miesięcy przed danym okresem rozliczeniowym lub w jego trakcie interpretacji indywidualnych i objaśnień prawnych.