Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt tzw. pakietu wierzycielskiego, którego zadaniem jest ułatwienie przedsiębiorcom odzyskiwania długów. Na czym ma to polegać i kiedy zmiany wejdą ostatecznie w życie?
Tak zwany Pakiet wierzycielski ma ułatwić przedsiębiorcom nie tylko dochodzenie wierzytelności, ale równocześnie ustrzec przed ich powstawaniem, poprzez udostępnianie cennych, wiarygodnych informacji o potencjalnych kontrahentach i ich stanie zadłużenia.
Nowelizacja prawa
Pakiet wierzycielski jest projektem wprowadzającym istotne zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, które uzasadnia go koniecznością przekrojowego podejścia do odzyskiwania wierzytelności. Kluczem jest tutaj znalezienie przyczyn ich powstawania.
Przedsiębiorcy mają mieć zapewnione możliwości uzyskiwania rzetelnych informacji o zobowiązaniach potencjalnych kontrahentów. Będą one pochodziły z rejestrów biur informacji gospodarczych oraz z rejestrów gromadzących dane o należnościach publicznoprawnych, w tym o umorzeniu egzekucji należności. Dziś Biura informacji gospodarczej także funkcjonują, ale w ograniczonym zakresie, dlatego tylko niewielka część przedsiębiorców sięga po dane z takich baz.
BIG w przyszłości miałby udostępniać wiele cennych informacji dla przedsiębiorców, a jednocześnie dokonywać analiz możliwych zachowań płatniczych wybranego przedsiębiorcy.
Ułatwienia zawarte w pakiecie wierzycielskim
Przedsiębiorcy mogliby korzystać z dochodzenia w postępowaniu uproszczonym należności o wysokości do 20 000 zł, co oznaczałoby podwyższenie obecnie obowiązującego limitu dwukrotnie. Ministerstwo Rozwoju chciałoby stworzyć jasne zasady dotyczące ponoszenia odpowiedzialności przy współpracy na linii inwestor i podwykonawca. Inwestor odpowiadałby na przykład do wysokości wynagrodzenia rynkowego za prace faktycznie wykonane przez podwykonawcę.
Przedsiębiorcom można umożliwić wydawanie notarialnych nakazów zapłaty doręczanych do rąk dłużnika, a on mógłby wnieść sprzeciw do sądu. Resort chciałby usprawnić postępowania grupowe, stworzyć pozytywne przesłanki zawierania ugody przez podmioty publiczne czy też zwiększyć wpływ stron na przebieg postępowania w procesie cywilnym. To wszystko prowadziłoby zdaniem ekspertów do ułatwienia dochodzenia wierzytelności.