
Roczne sprawozdanie finansowe muszą złożyć podmioty, które prowadzą księgi rachunkowe, niezależnie od tego, czy konieczność ta wynika z ustawy o rachunkowości czy samodzielnego wyboru. Co stanie się, jeśli zabraknie podopisu jednego z członków zarządu pod takim sprawozdaniem?
Brak podpisu pod zatwierdzonym sprawozdaniem finansowym powoduje, że nie jest ono kompletne i nie zostało sporządzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Podpisy konieczne
Do 31 marca danego roku podatkowego podmioty prowadzące księgowość na podstawie ksiąg rachunkowych muszą sporządzić sprawozdanie finansowe, a następnie główny księgowy i wszyscy członkowie zarządu muszą je podpisać. Takie jest stanowisko Ministerstwa Finansów. Zgodnie z art. 52 par. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podpisuje wraz z datą złożenia owego podpisu osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeśli jednostką kieruje organ wieloosobowy, to wszyscy członkowie tego organu muszą się podpisać pod przygotowanym sprawozdaniem finansowym. Jeśli ktoś odmawia podpisu, to musi uzasadnić pisemnie ten fakt, co zostanie dołączone do sprawozdania.
Z tego względu brak choćby jednego z wymaganych podpisów, bez dołączenia dokumentu wyjaśniającego, powoduje, że przygotowanego dokumentu nie można uznać za sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Sprawozdanie sporządzone niezgodnie z przepisami
Dokument, jakim jest sprawozdanie finansowe, powinien być podpisany terminowo. Jeśli jednak któryś z członków zarządu nie złoży na nim swojego podpisu, dopuszcza się powstania braków formalnych w sprawozdaniu.
Trzeba mieć świadomość, że zgodnie z art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości, ten kto dopuszcza się do sporządzania sprawozdań niezgodnie z jej przepisami, ryzykuje karą w postaci grzywny, kary pozbawienia wolności do lat dwóch lub może zostać obarczony obiema karami łącznie.
Korygowanie sprawozdania
Prawo dopuszcza możliwość korygowania sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 30 czerwca. Dlatego w tym czasie można uzupełnić je m.in. o popisy członków zarządu, kierownika jednostki czy głównego księgowego. Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdanie jest publikowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli sprawozdanie finansowe jest korygowane, to skorygowany dokument powinien zostać ponownie podpisany, zarówno przez głównego księgowego, jak i członków zarządu, już po 31 marca.