
Jeszcze do niedawna Polacy pracowali dłużej niż wynosi europejska średnia, pomimo obowiązywania w Kodeksie pracy 40-godzinnego przeciętnego tygodnia pracy. Obecnie pracujemy krócej m.in. od Greków. Z czego to wynika?
Według badań czas pracy Polaków skraca się i wynosi średnio 38,7 godzin tygodniowo, czyli o 1,3 godziny mniej niż ustawowy czas pracy pracownika pełnoetatowego.
38,7 godzin tygodniowo
Główny Urząd Statystyczny podaje, że w II kwartale 2018 roku Polacy pracowali średnio po 38,7 godzin tygodniowo, czyli 1,3 godzin mniej niż wynosi ustawowy czas pracy pracownika pełnoetatowego. To także o 2 godziny mniej niż jeszcze dwa lata temu i najmniej, odkąd GUS bada przeciętny czas pracy polskich pracowników.
Mniej niż Grecy?
Zarówno według badania przeprowadzonego przez GUS, jak i przez europejski urząd statystyczny - Eurostat, Polacy pracują mniej od mieszkańców takich krajów jak
- Grecja,
- Austria,
- Wielka Brytania.
W rzeczywistości jednak trudno dać wiarę takim badaniom, ponieważ nie są one całościowe, gdyż nie obejmują wszystkich grup.
Z kolei Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w maju tego roku wykonała z kolei analizę ogólnoświatową dotyczącą czasu pracy poszczególnych narodów. Okazało się, że na liście rankingowej na pierwszym miejscu, wśród najbardziej zapracowanych narodów jest Meksyk. Średnio rocznie pracuje się tam 2225 godzin. OECD podaje, że Polska znalazła się na 7 miejscu na liście z wynikiem 1890 godzin pracy rocznie. To mniej niż w:
- Korei Południowej,
- Grecji,
- Rosji,
- Chile.
Zróżnicowanie grupowe
Polskie społeczeństwo jest społeczeństwem na dorobku. Duża część Polaków pracuje dużo i ma motywację do pracy. Są jednak i takie grupy, które pracują dużo mniej albo wcale. Nie można więc generalizować i mówić, że pracujemy albo bardzo mało, albo bardzo dużo, ponieważ nie oddaje to rzeczywistości.
Przedstawiciele Związku Pracodawców Lewiatan twierdzą, że czas pracy pracowników wręcz się wydłuża. Brakuje rąk do pracy, przez co niektóre obowiązki są wykonywane przez etatowych pracowników poza normalnym czasem pracy. Na przykład menadżerowie i osoby zajmujące kierownicze stanowiska pozostają dyspozycyjne niemal przez całą dobę, pomimo że oficjalnie pracują tylko 8 godzin dziennie. Trudno zatem w sposób wiarygodny oszacować czas ich pracy, podobnie jak w przypadku mikroprzedsiębiorców, którzy w pracy spędzają nawet po 12-16 godzin na dobę, ale oni nie podlegają regulacjom ze strony Kodeksu pracy.