 |
 |
PODOBNE TEMATY |
|
|
|
| Spółki popełniają błędy w sprawozdaniach finansowych |
 |
 |
 |
| Autor: Łukasz Noszczak |
07-07-2008 |
|
|
|
|
Według badań przeprowadzonych w województwie podlaskim, w przypadku 73 proc. badanych sprawozdań finansowych za 2006 rok biegli rewidenci wydali zalecenia do wprowadzenia korekty.
Biegli rewidenci podczas przeprowadzania audytu sprawozdań finansowych często zgłaszają swoje uwagi. Dotyczą one zwłaszcza rachunkowości oraz kwestii organizacyjnych.Tak wynika z badań dotyczących przebiegu rewizji finansowej w czterech największych spółkach audytorskich w województwie podlaskim za rok 2004 i 2006 przeprowadzonych przez Katedrę Rachunkowości i Analizy Finansowej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Badania sprawozdań za 2004 rok zostały przeprowadzone w 126 a za 2006 rok w 176 podmiotach. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują natomiast, że tylko 16 sprawozdań za rok 2004 i 48 za 2006 rok przyjęto bez żadnych poprawek. Wynika z tego, że ponad 87 proc. sprawozdań za 2004 rok i 73 proc. za 2006 rok uwzględniały korekty zaproponowane przez biegłych rewidentów.
Wskazywane przez biegłych rewidentów nieprawidłowości podczas badania sprawozdań dotyczą m.in.:
• sporządzania i obiegu dokumentów,
• organizacji rachunkowości i systemu ewidencji,
• organizacji i funkcjonowania kontroli wewnętrznej,
• inwentaryzacji i zabezpieczania majątku,
• sposobu i trybu rozliczeń publiczno-prawnych,
• systemu przetwarzania danych (informatyzacji),
• zagrożenia kontynuacji działalności.
Mimo iż przeprowadzone badania dotyczą tylko województwa podlaskiego, to warto pamiętać, że podobne problemy ze sprawozdaniami finansowymi mają spółki w całej Polsce.
Roman Seredyński, prezes zarządu Europejskiego Centrum Audytu, podkreśla, że takie wielkości jak rezerwy, odpisy aktualizujące czy ustalanie podatku odroczonego mają wpływ nie tylko na księgi rachunkowe, ale również na przepływy środków pieniężnych dotyczących wypłacanych dywidend lub premii z zysków. Seredyński dodaje, że podczas badania sprawozdania finansowego zwykle pojawia się lista proponowanych korekt. Wynikają one z dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy głównym księgowym a biegłym rewidentem. Biegły może proponować lub co najwyżej zalecać określone korekty, bo ostateczna decyzja co do wprowadzenia ich do sprawozdania należey do zarządu spółki i głównego księgowego.
|