dodaj do ulubionych

ustaw jako startową

Strona Główna    |    Praca    |    Reklama    |   Kontakt

Środa, 3. grudnia 2008

Porady dla Firm
Biznes Wiadomości
Podatki
Pomysł na Biznes
Biznesplan
Spółki
Moja Firma
Marketing i Reklama
Jak założyć firmę
Formularze Podatkowe, umowy
Wskaźniki, progi podatkowe
Kalkulatory VAT, NIP i inne
Biznes Forum
Kalendarz podatkowy
Newsletter
Szkolenia biznesowe
Wiadomości na Twojej stronie
Giełda Biznes Ofert
Centrum Finansowe
Kanały RSS
W jaki sposób dążysz do zwiększenia oglądalności Twojej strony firmowej?
Zakup reklamy
Pozycjonowanie w wyszukiwarkach
Marketing wirusowy
Nie przejmuje się tym
Nie mam strony firmowej

 

Tu jesteś : Marketing i Reklama / Nie wykonałeś w danym miesiącu żadnej czynności opodatkowanej? Uważaj, by nie popełnić błędu składając deklarację VAT!

Nie wykonałeś w danym miesiącu żadnej czynności opodatkowanej? Uważaj, by nie popełnić błędu składając deklarację VAT!
Autor: WiP 08-05-2008
Bardzo często spotykanym w praktyce błędem jest nieskładanie deklaracji VAT za okres, w którym nie wystąpiły czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Błąd ten jest istotny przede wszystkim dlatego, że dla VAT niezwykle ważnym elementem rozliczenia jest podatek naliczony. Odliczanie podatku naliczonego z kolei musi nastąpić po spełnieniu ściśle określonych w ustawie o VAT warunków i w określonych terminach. Z tekstu dowiesz się, jak powinieneś postąpić, by nie narazić się fiskusowi w trakcie kontroli.

Powinieneś wiedzieć, że jeżeli w danym miesiącu nie wykonałeś czynności opodatkowanych (nie wykazujesz VAT należnego), natomiast nabywałeś towary lub usługi, od których masz prawo odliczyć VAT naliczony – podatek ten powinieneś wykazać w złożonej za ten okres deklaracji VAT-7 (względnie deklaracji VAT-7K).

Pamiętaj bowiem, że w myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, masz prawo odliczyć VAT naliczony Ci przy zakupie towarów i usług w rozliczeniu składanym za okres, w którym otrzymałeś fakturę albo dokument celny. Jeżeli jednak w rozliczeniu za ten okres nie odliczyłeś podatku naliczonego – możesz zrobić to w rozliczeniu za miesiąc następny (art. 86 ust. 11 ww. ustawy). Abyś jednak mógł dokonać tego odliczenia – musi u Ciebie wystąpić VAT należny.

Jeśli jednak w danym okresie, w którym Twoja firma ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, nie wykonałeś żadnych czynności opodatkowanych VAT – kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosisz do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 19 ustawy o VAT). 

UWAGA!
Możesz przenosić podatek naliczony do rozliczenia w kolejnych deklaracjach do momentu, w którym wykonasz czynności opodatkowane i w Twojej deklaracji pojawi się VAT należny. Wówczas będziesz mógł rozliczyć skumulowany wcześniej podatek naliczony.

Powinieneś wiedzieć, że zgodnie z objaśnieniami do deklaracji VAT-7, w przypadku gdy w danym miesiącu nie wykonałeś żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu, natomiast dokonywałeś w tym okresie zakupów – w deklaracji składanej za ten miesiąc powinieneś wypełnić tylko część D.2 (Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt) – czyli odpowiednio wypełnić pozycje 44–47 deklaracji VAT-7, a następnie pozycje 50, 55 i pozycję 59, w której nierozliczoną (ze względu na brak czynności opodatkowanych) kwotę podatku naliczonego wykażesz jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
W kolejnej składanej deklaracji kwotę, którą w poprzedniej deklaracji ująłeś w pozycji 59, powinieneś przenieść do pozycji 42, natomiast zakupy towarów i usług z danego miesiąca ponownie ująć w części D.2 deklaracji itd.      

W powyższy sposób powinieneś postępować aż do momentu, w którym ponownie (lub po raz pierwszy) wykonasz czynności opodatkowane. Wówczas rozlicz VAT na ogólnych zasadach, nie zapominając o ujęciu w rozliczeniu również nieodliczonego uprzednio podatku naliczonego (z pozycji 42)










Reklama:
Aktualności księgowe - całkowicie BEZPŁATNIE, najnowsze informacje, orzecznictwo oraz unikalne porady ekspertów dla księgowych.
http://www.aktualnosciksiegowe.pl/


+ dodaj komentarz
drukuj
prześlij na email
powrót
do góry
 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...

Biznes-Firma.pl / Marketing i Reklama / Nie wykonałeś w danym miesiącu żadnej czynności opodatkowanej? Uważaj, by nie popełnić błędu składając deklarację VAT!

Copyright by Biznes-Firma.pl - Wszystko dla Twojej Firmy (c) 2008 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone Kontakt  I  Reklama  I  Mapa serwisu  I  Polityka prywatności  I  O nas