Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka Serwisu :

Strona Główna | Praca | Reklama | Kontakt

Biznes-Firma.pl / Podatki / Opodatkowanie zawarcia oraz zmiany umowy spółki

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | zarejestruj się

    ..:: Biznes - Firma

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy będziesz korzystał z możliwości wysyłania PIT drogą eletroniczną do US mimo wysokich kosztów podpisu elektronicznego (ponad 300zł)?


Tak

Nie

Jeszcze nie wiem


  + wyniki

 
egoztycznerosliny.com
leczniczerosliny.com
popularnewitaminy.com
ziolowaapteka.net



 
Opodatkowanie zawarcia oraz zmiany umowy spółki 

25-04-2008

  Autor: Karol Schwann
Przy zawarciu umowy spółki powstaje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, tak samo jak w przypadku zmiany zawartej umowy.


 

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) naliczany jest w przypadku zawarcia umowy spółki prawa handlowego – osobowych oraz kapitałowych. Opodatkowana jest również zmiana umowy spółki, czyli wprowadzenie do jej treści zmian skutkujących zwiększeniem majątku spółki lub podwyższeniem kapitału zakładowego (wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, przekształcenie, podział lub łączenie spółek, przyjmowanie dopłat, pobieranie pożyczek od wspólnika lub akcjonariusza, oddanie spółce rzeczy i praw majątkowych do nieodpłatnego używania). Zmiany w umowie skutkujące opodatkowaniem niesie za sobą również przeniesienie na terytorium Polski rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej siedziby.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy i spoczywa na spółce (w spółce cywilnej obowiązek spoczywa na wspólnikach). Na złożenie deklaracji na formularzu PCC-3 oraz uiszczenie podatku spółki mają 14 dni (od dnia zawarcia umowy). W przypadku, gdy umowa spółki ma formę aktu notarialnego to notariusz sporządzający akt notarialny spółki oblicza i pobiera podatek, którego stawka wynosi 0,5 proc. wartości wniesionych wkładów lub wartości kapitału zakładowego. Przy zmianie umowy podstawę opodatkowania ustala się na zasadach szczególnych (określonych w art. 6 ust. 1 pkt  8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 200 roku).

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by Biznes-Firma.pl - Wszystko dla Twojej Firmy. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt | Reklama | Mapa Serwisu | Polityka Prywatności | O nas

Biznes-Firma.pl