dodaj do ulubionych

ustaw jako startową

Strona Główna    |    Praca    |    Reklama    |   Kontakt

Wtorek, 2. grudnia 2008

Porady dla Firm
Biznes Wiadomości
Podatki
Pomysł na Biznes
Biznesplan
Spółki
Moja Firma
Marketing i Reklama
Jak założyć firmę
Formularze Podatkowe, umowy
Wskaźniki, progi podatkowe
Kalkulatory VAT, NIP i inne
Biznes Forum
Kalendarz podatkowy
Newsletter
Szkolenia biznesowe
Wiadomości na Twojej stronie
Giełda Biznes Ofert
Centrum Finansowe
Kanały RSS
W jaki sposób dążysz do zwiększenia oglądalności Twojej strony firmowej?
Zakup reklamy
Pozycjonowanie w wyszukiwarkach
Marketing wirusowy
Nie przejmuje się tym
Nie mam strony firmowej

 

Tu jesteś : Porady dla Firm / Do kiedy należy udzielić zaległego urlopu na żądanie pracownika?

Do kiedy należy udzielić zaległego urlopu na żądanie pracownika?
Autor: WiP 16-04-2008

Pytanie: Pracownik nie wykorzystał wciąż 5 dni urlopu z ubiegłego roku. Nie korzystał przy tym w 2007 r. z urlopu na żądanie. Czy pracodawca mógł domagać się wykorzystania 5 dni urlopu do końca I kwartału 2008 r., czy tylko 1 dnia, ponieważ 4 dni mają charakter urlopu na żądanie?

Odpowiedź: Jeżeli pracownik nie wykorzysta w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie, urlop ten staje się zaległym urlopem wypoczynkowym, który pracownik musi wykorzystać w roku następnym. Z tym wyjątkiem, że pracodawca nie może domagać się wykorzystania tego urlopu do końca I kwartału 2008 r.
W związku z tym pracownik może w planie urlopów wpisać dowolny termin wykorzystania 4 dni i połączyć ten urlop z dniami zwykłego urlopu wypoczynkowego. Natomiast pozostały 1 dzień urlopu powinien być wykorzystany przez pracownika do końca marca 2008 r.

Wyjaśnienie: Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego zgodnie z planem urlopów, pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu najpóźniej do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Przepis ten jednak nie ma zastosowania do urlopu udzielanego na żądanie pracownika.

Pracownik ma prawo w roku kalendarzowym do 4 dni urlopu na żądanie, niezależnie od tego, czy przysługuje mu 20 czy też 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Pamiętaj!
Urlop na żądanie nie jest urlopem dodatkowym, powiększającym w każdym roku kalendarzowym wymiar urlopu pracownika o 4 dni, i powinien, tak jak każdy urlop wypoczynkowy, być przeznaczony na regenerację sił fizycznych i psychicznych pracownika.

Jeżeli pracownik nie wykorzysta w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie, urlop ten nie przechodzi na następny rok (czyli nie zwiększa się liczba dni urlopu na żądanie).

Przykład
Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W 2007 r. nie wykorzystał 5 dni, w tym 4 dni urlopu na żądanie. W 2008 r. będzie miał zatem 5 dni urlopu zaległego. Obowiązek wykorzystania zaległego urlopu do 31 marca 2008 r. dotyczył tylko 1 dnia urlopu wypoczynkowego, gdyż pozostałe 4 dni urlopu zaległego były niewykorzystanym w 2007 r. urlopem na żądanie.

W sprawie terminu udzielania pracownikom zaległego urlopu na żądanie stanowisko zajął Departament Prawny GIP GPP-110-4560-170/08/PE, który poinformował, że zgodnie z art. 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy w danym roku kalendarzowym pracownikowi przysługują tylko 4 dni urlopu na żądanie, dlatego też jeżeli pracownik w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał 4 dni urlopu na żądanie, 4 dni urlopu przechodzą na rok następny, ale już jako normalne dni urlopu. Ponadto urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, do którego odnoszą się odmienne zasady jego wykorzystywania.

Podstawa prawna
  • Art. 152, art. 161, art. 165, art. 1672 i art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).









Reklama:
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy!  www.wskazowkiksiegowe.pl

+ dodaj komentarz
drukuj
prześlij na email
powrót
do góry
 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...

Biznes-Firma.pl / Porady dla Firm / Do kiedy należy udzielić zaległego urlopu na żądanie pracownika?

Copyright by Biznes-Firma.pl - Wszystko dla Twojej Firmy (c) 2008 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone Kontakt  I  Reklama  I  Mapa serwisu  I  Polityka prywatności  I  O nas