Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka Serwisu :

Strona Główna | Praca | Reklama | Kontakt

Biznes-Firma.pl / Podatki / Raty leasingowe za samochód osobowy zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | zarejestruj się

    ..:: Biznes - Firma

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy będziesz korzystał z możliwości wysyłania PIT drogą eletroniczną do US mimo wysokich kosztów podpisu elektronicznego (ponad 300zł)?


Tak

Nie

Jeszcze nie wiem


  + wyniki

 
egoztycznerosliny.com
leczniczerosliny.com
popularnewitaminy.com
ziolowaapteka.net



 
Raty leasingowe za samochód osobowy zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu 

14-03-2008

  Autor: Karol Schwann
Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w zależności od konstrukcji umowy leasingowej.


 

Leasing samochodu osobowego jest przykładem leasingu operacyjnego. Do czynienia z leasingiem operacyjnym mamy wtedy, gdy opłaty ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych stanowią przychód finansującego oraz koszt uzyskania przychodów korzystającego z leasingu. Aby tak było, spełnione muszą być następujące warunki: umowa leasingu musi być zawarta na czas oznaczony, stanowiący nie mniej niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji (gdy przedmiotem umowy są  rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne podlegające odpisom amortyzacyjnym) lub okres jej zawarcia wynosi przynajmniej dziesięć lat (w przypadku nieruchomości podlegających odpisom amortyzacyjnym); suma ustalonych w umowie opłat (po odjęciu podatku VAT) ma wartość nie mniejszą od wartości początkowej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

Normatywnym okresem amortyzacji, na przykładzie leasingu samochodu osobowego jest okres, w jakim suma odpisów amortyzacyjnych zrówna się z wartością początkową samochodu. Opłaty leasingowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w przypadku, gdy samochód będący przedmiotem leasingu będzie bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością oraz osiąganymi przychodami. W takiej sytuacji kosztem uzyskania przychodu będzie całość wpłaconych rat leasingowych.

Jeśli w umowie leasingowej umieszczona została cena po której korzystający z leasingu ma prawo nabyć samochód po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, należy ją doliczyć do sumy opłat. W odróżnieniu od wyżej wymienionej ceny, do sumy opłat nie można zaliczyć: płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe (w przypadku, gdy są one wyodrębnione z opłat leasingowych); podatków, w których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu, składek na ubezpieczenie tych środków trwałych (w sytuacji, gdy w umowie leasingu zastrzeżono, że ciężar tych podatków i składek niezależnie od opłat za używanie spocznie na korzystającym z leasingu); kaucji wpłaconej przez korzystającego a określonej w umowie leasingowej.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by Biznes-Firma.pl - Wszystko dla Twojej Firmy. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt | Reklama | Mapa Serwisu | Polityka Prywatności | O nas

Biznes-Firma.pl