 |
 |
PODOBNE TEMATY |
|
|
|
| Różne kary dla podatników |
 |
 |
 |
| Autor: Marta Muszyńska |
18-11-2007 |
|
|
|
|
W prawie podatkowym mamy do czynienie z nierównymi karami dla osób fizycznych i prawnych. Osoba prawna podlega surowszej karze, dlatego przepisy powinny być zmienione.
"Gazeta Prawna" wyjaśnia: "podatnik, który popełni błąd w swoich rozliczeniach podatkowych, w tym również w zakresie VAT, musi być przygotowany na poniesienie kary. Jednak polski system podatkowy przewiduje inne kary dla osób fizycznych, a inne dla osób prawnych. Co ciekawe, osoby prawne traktowane są surowiej. Przykładowo, osoba fizyczna nie może być ukarana dwa razy, tj. sankcją VAT i za czyn wynikający z kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.). Inaczej jest z osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadajacymi osobowości prawnej. Przedsiębiorca może otrzymać zarówno sankcję VAT, jak i karę z k.k.s."
Barbara Pyzel mówi, że przepisy powinny być zmienione. Tłumaczy, iż "istnieją wątpliwości co do tego, czy stosowanie dodatkowego zobowiązania podatkowego jest zgodne z europejskim prawem wspólnotowym. Szczególnie, że dodatkowe zobowiązanie jest nakładane również w sytuacjach, w których nie nastąpiło zaniżenie podstawowego zobowiązania podatkowego. Przez wiele lat sankcja ta była także wymagana od osób fizycznych. Dopiero po wyroku TK w 1998 roku zaniechano jej nakładania na tych podatników".
|