Problem z określeniem normy dobowej niepełnoetatowca pojawia się najczęściej przy okazji sporządzania informacji o warunkach zatrudnienia do umowy o pracę.
Najczęstszym błędem jest wpisywanie liczby godzin w odniesieniu do wymiaru etatu, np. 4 godziny na dobę i 20 godzin tygodniowo w przypadku zatrudnienia na 1/2 etatu. A tymczasem norma dobowa i tygodniowa niepełnoetatowca jest taka sama jak pracownika na pełnym etacie!
Norma dobowa i tygodniowa dla pracownika niepełnoetatowego wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Taką więc normę należy wpisać w informacji o warunkach zatrudnienia. Obniżony jest natomiast wymiar czasu pracy – co również można (chociaż nie trzeba) zaznaczyć w informacji.
Norma oczywista u pełnoetatowców, mniej oczywista u niepełnoetatowców
W pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia pracodawca ma obowiązek wskazania m. in. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy. W przypadku pracowników pełnoetatowych kwestia ta nie budzi większych wątpliwości – podstawowa norma dobowa wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Problemy pojawiają się natomiast, gdy dochodzi do konieczności określenia w informacji norm właściwych dla pracownika niepełnoetatowego – z uwagi na fakt, że wymiar czasu pracy takiego pracownika jest obniżony.
Norma to nie to samo, co wymiar
Aby wyjaśnić te wątpliwości, zwrócić trzeba uwagę przede wszystkim na fakt, że czym innym jest wymiar czasu pracy wynikający z umowy o pracę, a czym innym norma czasu pracy. Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wynosi przeciętnie 20 godzin w tygodniu. Jednak jego norma dobowa i tygodniowa jest taka sama, jak w przypadku pracownika pełnoetatowego, tj. wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Dopiero po przekroczeniu tej normy możemy mówić o godzinach nadliczbowych. Jeśli natomiast taki pracownik świadczy pracę np. przez przeciętnie 30 godzin w tygodniu, to powstają jedynie godziny ponadwymiarowe, za które pracownikowi należy się wynagrodzenie wynikające ze stawki jego zaszeregowania. Nie dochodzi jednak do powstania godzin nadliczbowych. (Ewentualnie – powstać mogą godziny wynagradzane podobnie jak nadliczbowe – z uwagi na obowiązek określenia w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin ponadwymiarowych, powyżej której pracownikowi należy się wynagrodzenie wraz z dodatkiem.)
Informację warto rozszerzyć
Skoro więc pracownika niepełnoetatowego obowiązuje taka sama norma czasu pracy, jak pracownika pełnoetatowego, w informacji o warunkach zatrudnienia należy normę określić jako 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Od razu jednak trzeba dodać, że tego rodzaju zapis może być mylący dla pracownika – gdyż trudno zakładać, że rozróżnia on normę i wymiar czasu pracy. Z tej też przyczyny – warto w informacji o warunkach zatrudnienia – obok normy dobowej i tygodniowej – wskazać też wymiar czasu pracy wynikający z umowy o pracę. Zapis w informacji może brzmieć np. następująco: „Informuję, że obowiązująca Pana norma dobowa wynosi 8 godzin na dobę, a przeciętna norma tygodniowa wynosi przeciętnie 40 godzin na tydzień. Z uwagi na fakt, że został Pan zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu, przeciętny czas pracy w tygodniu wyniesie 20 godzin.”
Podstawa prawna:
- art. 29 § 3 pkt 1, art. 129 § 1 Kodeksu pracy
Reklama:
Skorzystaj z porad na www.KadryOnline.pl i dowiedz się, jak poprawnie stosować przepisy czasu pracy! Z raportu PIP wynika, że ponad połowa przedsiębiorstw błędnie stosuje przepisy o czasie pracy! Czy masz 100% pewności, że Twojej firmy to nie dotyczy?