Tu jesteś: Podatki, Składki

Zmiany w funkcjonowaniu kas fiskalnych

dodano: 27-09-2011 - A.K.

Podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług są zobowiązani do wystawiania faktur VAT, jak również mają obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot za pomocą kasy rejestrującej (fiskalnej). Od tego obowiązku istnieje szereg zwolnień, co oznacza, że niektórzy podatnicy nie są objęci obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej.

Od 1 września 2011 roku na podstawie ustawy z 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy Prawo o miarach weszły w życie zmiany, które dotyczą kas rejestrujących.
W myśl nowych zasad zostały określone nowe obowiązki podatników, którzy rejestrują obrót na kasie fiskalnej. Do 1 września obowiązki te określone były w paragrafie 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych jakim mają odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunki ich stosowania.

Po 1 września część obowiązków została przeniesiona do art. 111 ust. 3 a ustawy o VAT. Artykuł ten mówi, że podatnicy, którzy korzystają z kas fiskalnych są zobowiązani między innymi do:
  • dokonywania wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży i wydawania wydrukowanego oryginału wydrukowanego osobie nabywającej,
  • zgłaszania do serwisu każdej nieprawidłowości w pracy kasy,
  • udostępniania kasy do kontroli na każde żądanie właściwych organów,
  • zgłaszania kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego,
  • używania kas rejestrujących zgodnie z warunkami jakie zostały określone w przepisach,
  • przechowywania kopii dokumentów kasowych przez okres wymagany zgodnie z ustawą,
  • stosowania kasy rejestrującej wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży,
  • dokonywania wydruku emitowanych przez kasę dokumentów razem z ich kopiami,
  • prowadzenia i przechowywania dokumentacji o przebiegu eksploatacji kasy,
  • dokonywania zgłoszenia kasy do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy,
  • poddawania kasy obowiązkowemu przeglądowi technicznemu w związku z utraceniem kasy, która następnie została odzyskana przed jej ponownym zastosowaniem do prowadzenia ewidencji.


Brak komentarzy

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...