Parlament Europejski i Komisja Europejska pracują nad projektem o wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę na obszarze całej Unii.
Do tej pory pomysł poparła jedna trzecia członków Parlamentu Europejskiego. Propozycja musi uzyskać poparcie połowy parlamentarzystów, aby stać się oficjalnym projektem PE.
W Polsce przeciwko projektowi protestują pracodawcy, bo uważają, że zakaz handlu w niedzielę sprawi, iż zatrudnienie straci nawet 70 tys. osób. Ponadto pracodawcy uważają, że zakaz może źle wpłynąć na budżet.
Z kolei „Solidarność” popiera projekt. Związkowcy podkreślają, że dzięki zakazowi handlu w niedzielę ludzie zrobią zakupy w inny dzień tygodnia, co w konsekwencji przełoży się na konieczność zatrudnienia większej liczby pracowników.
Komisja Europejska podaje, że prawie 30 proc. osób zatrudnionych w Unii pracuje w przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu, a 8 proc. pracowników pracuje w każdą niedzielę.
Źródło: bankier.pl
Konkurencja wymusza na mnie prace w niedziele,jesli bedzie zakaz wszyscy pozamykaja sklepy i ja tez.Jesli w handlu bedzie mniej miejsc pracy to rozwiną sie inne branze.Ludzie zamiast do sklepów beda chodzić do kawiarni ,kina itd i tam bedzie wtedy potrzebna wieksza ilosc ludzi do pracy Zamiast w hanlu bedą pracować w innej branzy.