Maskotki, misie, pluszowe zabawki, to ukochani przyjaciele z dzieciństwa milionów ludzi na całym świecie. Dla małego dziecka ulubiony miś, króliczek, czy inny pluszak, może być całym światem. Bez maskotki dziecko nie może zasnąć, jest niespokojne, płacze i marudzi. Przytulając się do swojego pluszowego przyjaciela, świat wydaje mu się lepszy i bezpieczny. Po latach nawet dorosłe osoby nie chcą wyrzucać swoich ulubionych maskotek. Pomimo powstawania różnorodnych form zabawek dla dzieci, wciąż maskotki nie odchodzą w zapomnienie. Są często wybieranymi prezentami, nie tylko dla małych dzieci, stąd też pomysł na biznes obejmujący produkcję pluszaków może być niezwykle dochodowy.
Grupa odbiorców docelowych
Producent pluszaków może mieć szeroką grupę odbiorców docelowych, jeśli w odpowiedni sposób zdywersyfikuje on prowadzone przez siebie działania. Przede wszystkim, nie może produkować maskotek wyłącznie jednego rodzaju. Zróżnicowanie rodzajowe przytulanek pozwoli na rozczłonkowanie segmentów rynku, do których będzie on kierował swoją ofertę. Wśród odbiorców Przytulanek można wymienić:
- Dzieci,
- Rodziców kupujących maskotki dzieciom,
- Osoby dorosłe.
Można by zastanawiać się, po cóż osobom dorosłym maskotki? Otóż, na wiele okazji można bliskiej osobie wręczyć pluszaka. Na przykład maskotka w formie pluszowego, wielkiego serca, będzie dobrym upominkiem na walentynki. Z kolei śmieszne maskotki, które swym kształtem nie za bardzo przypominają misie i króliczki, spodobają się wszystkim.
Pierwsze kroki
Jak w przypadku każdej innej firmy, także i tutaj należy zarejestrować swą działalność gospodarczą w odpowiednim urzędzie. Następnie można poszukać miejsca, w którym pluszami będą produkowane. Do tego celu będzie potrzebna hala wraz z urządzeniami produkcyjnymi oraz druga hala, pełniąca rolę magazynu wyrobów gotowych i półproduktów, z których produkowane będą zabawki. Oczywiście, na początek pomieszczenia produkcyjne i magazynowe wcale nie muszą być takie duże. Najpierw można spróbować produkcji małej partii takich samych maskotek, a jeśli spodobają się one odbiorcom, można pomyśleć o rozbudowaniu firmy. Takie działanie jest o wiele bardziej racjonalne i uzasadnione ekonomicznie, niż wynajmowanie kosztownych hal i magazynów oraz ich zaopatrzenie w niezbędne urządzenia. Pierwsze maskotki można wyprodukować nawet w dwupokojowym lokalu, albo choćby we własnym domu. Wystarczy do tego celu zakupić odpowiednie materiały, takie jak igły, nici, tkaniny pluszowe, plastikowe elementy itp. Do szycia maskotek niewątpliwie będzie potrzebna dobra maszyna do szycia. Koszt jej zakupu może nawet wynosić 1000 zł. Taka inwestycja jednak powinna się zwrócić, jeśli pomysł na biznes rzeczywiście okaże się być strzałem w dziesiątkę.
Zaopatrzenia w materiały tekstylne można dokonać w pasmanterii lub hurtowni posiadającej taki asortyment.
Mając już wszystkie materiały i sprzęty, można przystąpić najpierw do projektowania, a później do szycia maskotek. Taka działalność gospodarcza może być wykonywana przez osoby posiadające umiejętność szycia na maszynie, mające wyobraźnię przestrzenną i znające gusta najmłodszych odbiorców, do których zdecydowanie najczęściej trafiają pluszaki. Śledzenie aktualnych trendów w dziedzinie zabawek dla dzieci powinno stać się częścią działalności gospodarczej.
Dystrybucja
Mając już wyprodukowaną pierwszą partię pluszaków, należy poszukać ich odbiorców. Zajmowanie się własną sprzedażą maskotek jest nieco kłopotliwe, ale oczywiście mając o tym pojęcie, można tego dokonać. Optymalne byłoby sprzedawanie własnych pluszaków za pośrednictwem sklepu internetowego albo aukcji elektronicznych. Założenie własnego sklepu www dla sprzedaży pluszaków można odłożyć na przyszłość, jeśli np. aukcje internetowe będą cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów.
Warto poszukać stałych odbiorców naszych maskotek, głównie wśród sieci sklepów z zabawkami, takimi jak Smyk czy Świat Dziecka.
Z czasem, kiedy działalność się rozwinie, można zacząć zatrudniać profesjonalne szwaczki, projektantów i sprzedawców, a nawet otworzyć własny sklep firmowy. Możliwości w zakresie tego biznesu są bardzo szerokie, ale należy umieć je wykorzystać.
Może nie tylko pluszaki, ale także inne rękodzieła. Zastanawiam się co z takich rękodzieł najlepiej by się sprzedawało, macie jakieś pomysły? Nie chodzi mi o złączenia tanich materiałów, lecz robienie czegoś ciekawego i drogiego.
Z tego co się orientuję bardzo popularne stają się pluszaki ekologiczne. Coraz częściej slychać o zabawkach niebezpiecznych i to wydaje się być na dłuższą metę klucz do sukcesu. Byle czego raczej się nie kupuje, bo i problemów można sobie narobić.
kursy
dodał : ~Jagna, 26-11-2011 14:49
A czy są jakieś kursy przygotowujące go takiego zawodu? Z tego co przeczytałam rozumuje, że uszycie takiej zabawki to kwestia dość prosta.