Tu jesteś: Podatki

Pracodawca rozliczy PIT za pracownika

dodano: 28-09-2009 - Stella Bąk

Wedle przyjętej w piątek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej, od 2011 r. pracownicy nie będą musieli sami wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, gdyż wyręczą ich z tego obowiązku pracodawcy. Jeśli podwładny zechce rozliczyć się sam, będzie musiał zawiadomić o tym pracodawcę.

- Nigdzie na świecie pracodawcy nie rozliczają podatku dochodowego za pracowników. Przyjęte u nas rozwiązanie jest więc oryginalne i raczej nieprzemyślane - stwierdza ironicznie ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Dariusz Witkowski.

Zauważa również, że obciążenie pracodawców obowiązkiem rozliczania PIT pracowników będzie ryzykowne i oduczy obywateli odpowiedzialności za ich zobowiązania wobec budżetu państwa.

Rafał Iniewski z PKPP Lewiatan zwraca uwagę na kolejne „minusy”, które niesie ze sobą przyjęta nowela. Niepotrzebne koszty, które będą musieli ponieść pracodawcy, to kolejna niedogodność. Szacuje się, że prawie 100 zł rocznie będzie musiał zapłacić pracodawca za rozliczenie pracownikowi jego PIT-u.

Iniewski wskazuje także na społeczny aspekt nowelizacji. Według niego, spowoduje ona, że zniknie bezpośredni kontakt podatnika z urzędnikiem skarbowym. - Pracownik nie będzie wiedział, ile naprawdę jego pieniędzy trafia do budżetu państwa - nadmienia ekspert.


Źródło: tvn24.pl



Komentarze

Dwie prace dodał : ~Evik, 28-09-2009 18:13
A co kiedy pracownik pracuje dla 2 pracodawców jednocześnie?