Tu jesteś: Prawo Pracy

Nowe regulacje dotyczące Funduszu Pracy

dodano: 14-12-2011 - A.K.

Fundusz Pracy to instytucja, która powstała w celu złagodzenia skutków bezrobocia. Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, pracodawców i zleceniodawców. Obecnie w Ministerstwie Pracy trwają prace, które mają doprowadzić do zmian w rozporządzeniu dotyczącym kwestii ustalania kwot środków z Funduszu Pracy.

Celem nowych uregulowań ma być umożliwienie Ministrowi łatwiejszego dysponowania środkami z rezerwy na łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizację osób bezrobotnych w zależności od sytuacji jaka będzie na rynku pracy.
 
W tej chwili według obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie zostały przewidziane określone sytuacje, w których mogą zostać przekazane środki z rezerwy Państwowych Urzędów Pracy. Te sytuacje to:
  • znaczne pogorszenie na rynku pracy,
  • wystąpienie klęsk żywiołowych, które mają duży zasięg i wywołują poważne skutki,
  • realizowanie programów restrukturyzacji zatrudnienia,
  • realizacja programów pilotażowych,
  • możliwość realizacji programów wysoko efektywnych, również tych, które są współfinansowane ze środków UE,
  • tworzenie centrów aktywizacji zawodowej oraz lokalnych punktów informacyjno-konsultacyjnych.
 
Celem nowych regulacji jest możliwość swobodnego i elastycznego reagowania na zmiany jakie wystąpią na rynku pracy, dlatego też nie jest właściwe utrzymywanie w dalszym ciągu wyżej wymienionych czynników i w ten sposób zawężania możliwości wydatkowania środków z rezerwy tylko do powyższych sytuacji.
 
Nowe rozwiązania pozwolą Ministrowi na bieżąco oceniać zaistniałą sytuację i w miarę konieczności szybko reagować. Dzięki temu będzie łatwiej można wykorzystać środki z rezerwy i złagodzić skutki z bezrobocia, oraz skutecznie prowadzić aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Minister z własnej inicjatywy lub na wniosek Marszałka Województwa będzie mógł przekazać środki na szkolenia, staże, na prace interwencyjne, roboty i na inne cele służące przeciwdziałaniu bezrobociu do Powiatowych Urzędów Pracy. Oczywiście będzie to możliwe jeżeli uzna on, że sytuacja na lokalnym rynku pracy tegowymaga.


Brak komentarzy

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...