Jeżeli firmę prowadzimy we własnym mieszkaniu, mamy prawo odliczyć VAT od wydatków związanych z prowadzoną działalnością. Jak zrobić to poprawnie?
W takiej sytuacji podatek możemy odliczyć jedynie od wydatków mających rzeczywisty związek z prowadzoną firmą i które kwalifikują się do zastosowania takiego odliczenia. Ustawa o VAT mówi, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych.
Przedsiębiorca taki powinien więc dokumentować wydatki nie tylko związane sensu stricto z jego firmą, ale także te, które dotyczą częściowo firmy, a częściowo użytku prywatnego. W tym drugim przypadku będzie tak np. z czynszem, energią elektryczną, telefonem. Jak jednak je rozdzielić? Najlepiej będzie zastosować proporcje biorąc pod uwagę tę część powierzchni domu, która jest bezpośrednio związana z prowadzeniem działalności gospodarczej (wykonywaniem pracy). Przykładowo wykorzystujemy jedną piątą (20 proc.) domu na potrzeby firmy – wówczas również i taką liczbę VAT-u będziemy mogli odliczyć z faktur dokumentujących właściwe wydatki.
Nie wszystko jest jednak tak proste do wyliczenia jak omówione wyżej proporcje. Jak będzie w przypadku wydatków na usługi telekomunikacyjne? Wtedy najlepiej zażądać od operatora bilingu połączeń, a z niego wyodrębnić służbowe rozmowy.
Pamiętajmy też, że w przypadku mediów prawo do odliczenia podatku powstaje dopiero w miesiącu, w którym upływa termin zapłaty tych rachunków.
na podst. "Rz"

