ZUS wydał informację o sposobie wypłacania należnego zasiłku chorobowego za pracownika, który nie pobrał go przed śmiercią. Niniejsza porada ZUS-u jest dostosowana do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 r.
W przypadkach, w których wypłata wyrównania zasiłku na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego następuje z urzędu bez konieczności występowania z wnioskiem w tej sprawie, a świadczeniobiorca zmarł przed pobraniem należnego wyrównania zasiłku, wypłaty wyrównania zasiłku należy dokonać osobom uprawnionym, o których mowa w art. 65 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Z przepisu tego wynika, że w razie śmierci ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku, zasiłek wypłaca się osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego. Zgodnie z art. 631 Kodeksu pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na małżonka oraz osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej. W razie braku takich osób, prawa te wchodzą do spadku.
Jeżeli natomiast osobie zmarłej zasiłek nie przysługiwał w dniu 7 lipca 2008 r., wniosek o wypłatę wyrównania zasiłku może złożyć wyłącznie spadkobierca na podstawie wydanego przez sąd postanowienia o nabyciu spadku. W takim przypadku prawo do wypłaty wyrównania zasiłku przysługuje jedynie na zasadach spadkobrania określonych w art. 922 i następnych Kodeksu cywilnego.

