Grupa bułgarskich aferzystów wyłudziła 7 i pół miliona euro na projekty, finansowane przez unijny program SAPARD. Minister rolnictwa Nihat Kabil poinformował, że oszuści chcieli wyłudzić znacznie więcej.
Aferzystom odmówiono subsydiów o równowartości 16 milionów euro. Dotyczyły one między innymi inwestycji w branży przetwórstwa mięsnego. Grupa wpływowych bułgarskich biznesmenów oddawała do renowacji za granicą nadające się tylko na złom maszyny, które następnie sprowadzała jako nowe. Wykazywana na fałszywych fakturach wartość urządzeń wzrastała aż 1500 razy, a dla zatarcia śladów i "wyprania" pieniędzy korzystano z sieci pośredników.
Malwersacje wykrył Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF dzięki sygnałowi z zagranicy. W związku z aferą aresztowano 4 Bułgarów, dwóch Niemców i dwóch Szwajcarów. Prowadzone jest również postępowanie, mające wyjaśnić, czy winy nie ponoszą urzędnicy kontrolujący wydawanie unijnych pieniędzy.

